Przejdź do treści

Wybór Butów14 min czytania

Buty wspinaczkowe: Jak wybrać idealny model i uniknąć najczęstszych błędów przy zakupie

Buty wspinaczkowe to obuwie specjalnie przeznaczone do wspinaczki na ściankach, które zapewniają precyzyjne wsparcie i kontrolę ruchu. Wybór właściwego modelu bezpośrednio wpływa na technikę, komfort i bezpieczeństwo podczas wspinaczki, a niewłaściwe dopasowanie może prowadzić do kontuzji lub ograniczenia ruchomości. Przed zakupem należy zwrócić uwagę na parametry takie jak klasa trwałości skóry, szerokość cholewki, rodzaj podeszwy oraz poziom izolacji na zimno, co umożliwia podjęcie świadomej decyzji w warunkach górskich.

Co to są buty wspinaczkowe - podstawowe definicje i zastosowanie

Tekst opracowany z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Zasady i ograniczenia

Buty wspinaczkowe to obuwie specjalne przeznaczone do wspinaczki na ściankach, różniące się od tradycyjnego obuwia sportowego konstrukcją i przeznaczeniem. Przełyk jakościowy, gumowa podeszwa dostosowana do trudnych warunków oraz asymetryczny design stanowią podstawowe cechy tego typu obuwia. Modele dostępne są w 18 rozmiarach, górny zakres obejmuje EU-26 do EU-44,5.

Rozróżnienie tych butów od obuwia sportowego wymaga analizy trzech kluczowych aspektów. Po pierwsze, półka jakościowa zapewnia lepszą przyczepność niż standardowe modele. Po drugie, specjalne materiały podeszwy są przystosowane do pracy na nawierzchniach skalnych. Po trzecie, asymetryczny design umożliwia precyzyjne dopasowanie do ścianki.

Cztery główne typy butów wspinaczkowych odpowiadają różnym formom wspinaczki. Buty na panel charakteryzują się sztywną podeszwą i wysokim profilem, co sprzyja długim drogom skalnym. Modele boulderingowe posiadają miękką gumową podeszwę, umożliwiającą pewne trzymanie na niewielkich krawędziach. Buty wspinaczkowe sportowe łączą sztywność z umiarkowanym profilem, a drogi skalne wyróżnia ich wszechstronność i wygoda.

Wersje damskie butów wspinaczkowych oferują maksymalną przyczepność, precyzję i kontrolę nad każdym ruchem, a ich konstrukcja odpowiednio wyprofilowana dostosowuje się do kształtu nóg. Najniższa cena dla butów wspinaczkowych damskich to 339,99 zł, podczas gdy najtańsze modele męskie kosztują 389,99 zł. Specjalna guma stosowana w tych butach zapewnia doskonały kontakt z powierzchnią wspinaczkową.

Różnice między wersjami damskimi a męskimi dotyczą profilu podeszwy, sztywności oraz kształtu pięty. Buty męskie zwykle mają większą szerokość cholewki, co zwiększa komfort przy dłuższym noszeniu. Warto przyjrzeć się konstrukcji pięty oraz systemowi zapinania przed podjęciem decyzji o zakupie.

Nazwa modeluCena [zł]Dostępne rozmiary (EU)Stopień asymetrii
Model A22936-42Średni
Model B34937-43Wysoki
Model C16935-41Niski
Model D42936-44,5Wysoki
Model E27934-40Średni
Model F38935-42Wysoki
Model G18933-39Niski
Model H46936-43Wysoki

Jakie są główne różnice między butami wspinaczkowymi a obuwiem sportowym?

Buty wspinaczkowe różnią się od obuwia sportowego głównie konstrukcją podeszwy, która jest przystosowana do pracy na trudnych nawierzchniach, a także asymetrycznym kształtem, umożliwiającym precyzyjne dopasowanie do ścianki. Dodatkowo stosowane w nich materiały zapewniają lepszą przyczepność niż standardowe buty sportowe.

Które cechy charakterystyczne dla butów na bouldering?

Buty na bouldering charakteryzują się miękką gumową podeszwę, co umożliwia pewne trzymanie na niewielkich krawędziach. Ich konstrukcja jest bardziej elastyczna, co sprzyja krótkim, dynamicznym ruchom na niewielkich formacjach skalnych. Modele te często mają niski profil i są dostępne w rozmiarach EU-33 do EU-41.

Jakie różnice istnieją między butami wspinaczkowymi damskimi a męskimi?

Buty wspinaczkowe damskie oferują maksymalną przyczepność, precyzję i kontrolę nad każdym ruchem, a ich konstrukcja odpowiednio wyprofilowana dostosowuje się do indywidualnych cech anatomicznych. Ceny zaczynają się od 339,99 zł, co stanowi istotną różnicę w stosunku do wersji męskich, które zaczynają się od 389,99 zł.

Konstrukcja i materiały - jak działa asymetryczny design butów wspinaczkowych

Asymetryczny design butów wspinaczkowych kieruje siłę na palec wskazujący, co jest istotną cechą dla osiągnięcia lepszej precyzji na trudnych odcinkach. Ta konstrukcja umożliwia bardziej efektywne przenoszenie nacisku, co przekłada się na lepszą przyczepność i kontrolę w trudnych partiach szlaku.

Właściwy wybór materiałów ma bezpośredni wpływ na dopasowanie i trwałość butów wspinaczkowych. Skóra naturalna charakteryzuje się najlepszą zdolnością dopasowywania się do stopy, co czyni ją preferred option dla wspinaczy ceniących komfort. Norma EN 892 określa wymagania dla materiałów eksploatacyjnych obuwia górskiego, zapewniając jednocześnie odpowiednie właściwości wytrzymałościowe.

Rozważania przy wyborze materiału powinny zależeć od poziomu doświadczenia i intencji wspinaczkowych. Dla butów wspinaczkowych dla początkujących rozważanie modeli z nylonu może przynieść korzyść dzięki ich lekkości o 15-20% większej w porównaniu do tradycyjnej skóry. Syntetyka stanowi tańszą alternatywę, choć jej trwałość wynosi 300-500 zamknięć, co jest niższe niż 500-700 zamknięć charakterystycznych dla skóry naturalnej.

  • Skóra naturalna - dopasowanie jak druga skóra, trwałość 500-700 zamknięć
  • Nylon - lekkość o 15-20% większą, idealny na treningi indoorowe
  • Syntetyka - tańsza alternatywa, trwałość 300-500 zamknięć

Wybór systemu zapinania to kolejna istotna decyzja przy wyborze butów wspinaczkowych. Trzy główne rodzaje wiązania - skorupa, sznurki, mechanizm zamykający - różnią się pod względem ceny, przeznaczenia i funkcjonalności. Sznurki umożliwiają precyzyjne dopasowanie butów dzięki minimum 6 punktom sznurkowym, co jest nieodzowne dla osiągnięcia optymalnego komfortu i kontroli.

System zapinaniaZastosowanieCena [zł]Zalety
SkorupaZaawansowani299-449Maksymalna kontrola, brak luzu
SznurkiUniwersalne249-399Precyzyjne dopasowanie, regulacja
MechanizmKomfort349-549Szybkość zapięcia, równomierne napięcie

Standard EN 13432 reguluje wymagania dla systemów zamykających, zapewniając bezpieczeństwo i niezawodność. Mechanizm zamykający stanowi inwestycję w komfort, redukując potrzebę ręcznego dopasowywania przy każdej zmianie aktywności. Dla wspinaczy średniego poziomu sznurki pozostają uniwersalnym wyborem, łącząc cenę i funkcjonalność.

Asymetryczny design butów wspinaczkowych męskich różni się od wersji damskich pod względem proporcji i nachylenia. Stopień asymetrii waha się od 12° do 28° w zależności od modelu, co determinuje charakterystykę i zastosowanie. Wyższe wartości asymetrii przekładają się na większą precyzję, ale mogą wymagać większej adaptacji ze strony użytkownika.

ModelStopień asymetrii [°]Cena [zł]Poziom trudności
La Sportiva Solution22799Zaawansowany
Scarpa Vapor V18549Średni
Ocun Oasis15369Początkujący

Przykład modelu La Sportiva Solution z asymetrią 22° demonstruje, że taki design zwiększa precyzję o 35% na małych stopniach w porównaniu do klasycznych butów. Dla butów wspinaczkowych męskich istotne jest zapewnienie odpowiedniej szerokości cholewki, aby uniknąć ucisku przy jednoczesnej kontroli nad dopasowaniem.

Warto przyjrzeć się szczegółowym parametrom konstrukcji - długości wkładki, szerokości przodostopia i objętości śródstopia - które bezpośrednio wpływają na komfort noszenia. Proces produkcyjny powinien być zgodny z normą ISO 9001, co gwarantuje powtarzalność jakości i kontrolę jądra produktu.

W praktyce asymetryczny design butów wspinaczkowych wymaga rozważnego podejścia do wyboru. Przy wyborze butów zapytaj sprzedawcę o stopień asymetrii - to decyduje o komforcie na trudnych odcinkach. Zaawansowani wspinacze częściej wybierają skorupę z asymetrią powyżej 20° dla maksymalnej precyzji, podczas gdy początkujący powinni rozważyć modele z niższą asymetrią (12-15°) i sznurki zapinane na 6 punktów.

Rodzaje podeszew - gumowe, płytki, skórzane - którą wybrać dla siebie

Buty wspinaczkowe posiadają różne typy podeszew - płytki, gumowe, skórzane - a ich wybór determinuje efektywność na ściankach i skałach. Poniższa tabela prezentuje porównanie czterech popularnych modeli, uwzględniając charakterystykę każdego rodzaju podeszew.

ModelTyp podeszewTwardośćPrzyczepnośćPrzeznaczenie
SCARPA Vapor Vgumowaśredniawysokasport
La Sportiva Solutionpłytkatwardawysokasport
Occa Katakiskórzanaśredniaśredniapanel
Black Diamond Approachgumowamiękkaśredniaapproach

Gumowa podeszwa charakteryzuje się elastycznością, co umożliwia doskonałe dopasowanie stopy do nierówności podłoża. Miękka guma sprawdza się w boulderingu i na przewieszeniach, gdzie wymagana jest natychmiastowa reakcja podłoża. Twarda podeszwa daje wsparcie na długich, technicznych drogach, zwiększając stabilność przy minimalnym zużyciu energii. Sztywna konstrukcja przekłada się na lepszą kontrolę przy trudnych ruchach, choć może nieco ograniczać swobodę w dynamicznych sekcjach. Płytka podeszwa, choć mniej elastyczna, zapewnia niestykatyczną przyczepność dzięki agresywnemu profilowaniu. Twarda guma utrzymuje kształt pod obciążeniem, co jest istotne przy precyzyjnych ruchach na ostrych ściankach. Z kolei skórzana podeszwa łączy trwałość z przyjemnym uczuciem pod stopą, co czyni ją popularną wśród wspinaczy regularnie trenujących na ściankach. dla płytek - precyzja, nośność, trwałośćdla gumy - komfort, elastyczność, przyczepność w mokrych warunkachButy na skały mają sztywność, precyzję i agresywne profilowanie, co czyni je idealnymi do technicznych tras o dużym natężeniu. Ich ostro zakończone czubki oraz gruba, odporna na ścieranie guma zapewniają długotrwałą wydajność nawet w trudnych warunkach. W drugiej grupie wyróżnia się miękka konstrukcja, co redukuje zmęczenie przy dłuższych wyprawach. Buty na ściankę mają miękkszą konstrukcję i są mniej agresywne, co sprzyja płynnej technice i krótszym sesjom treningowym. Takie modele są mniej męczące dla palców i śródstopia, co czyni je doskonałymi do codziennej pracy nad siłą i wytrzymałością. Ich podeszwa z reguły ma nieco bardziej zaokrąglony profil, co ułatwia przechodzenie między różnymi typami nawierzchni. Dwa modele butów mogą być potrzebne - jedne komfortowe na trening, drugie precyzyjne na skały. Dla początkujących wybór butów z gumową podeszewą o średniej twardości zapewni komfort podczas nauki techniki. Doświadczonym wspinaczom zaleca się testowanie modeli z płytkami przed trudnymi technicznymi trasami. Rozważ posiadanie dwóch par - jednej elastycznej na treningi indoorowe, drugiej sztywnej na skały.

Rozmiary, dopasowanie i wymiary - jak prawidłowo przymierzyć buty wspinaczkowe

Istotne wymiary butów wspinaczkowych - długość wkładki, szerokość przodostopia, objętość śródstopia, wysokość podbicia oraz kształt pięty - determinują ich komfort i efektywność techniczną. Dobrze dopasowane buty nie powinny przesuwać się na stopie ani tworzyć pustych przestrzeni, a jednocześnie nie mogą być luźne przy palcach, bo to pogarsza precyzję ruchu. To obuwie specjalne do wspinaczki na ściankach, które pełni rolę drugiej skóry na stopie, przekazując energię z ciała na kamień.

Każdy z piętnaściu świeżo wyprodukowanych modeli wymaga indywidualnego podejścia do rozmiaru. Przed zakupem warto przymierzyć buty stojąc i siedząc, sprawdzając, czy nie ma luzu w okolicy pięty oraz czy palce nie są ściśnięte. Dla początkujących rozważ modele z bardziej płaskim profilem podeszwy, które zapewniają wygodniejsze dopasowanie i są mniej obciążające przy rozwoju techniki.

Rozmiar EURozmiar caliPrzykładowe modele męskiePrzykładowe modele damskieCena minimalna
268,5Basic RockBasic Rock WMN189,99 zł
278,75TalbotTalbot WMN189,99 zł
289,0Miura LaceMiura Lace WMN229,00 zł
299,25Vapor VVapor V WMN249,00 zł
309,5SolutionSolution WMN299,00 zł
319,75Final EdgeFinal Edge WMN349,00 zł
3210,0Machine HeadMachine Head WMN389,99 zł
3310,25Machine HeadMachine Head WMN389,99 zł
3410,5DrypointDrypoint WMN429,00 zł
3510,75DrypointDrypoint WMN429,00 zł
3611,0Scarpa Vapor VScarpa Vapor V WMN469,00 zł
3711,25ForteForte WMN499,00 zł
3811,5ForteForte WMN499,00 zł
3911,75OriginOrigin WMN549,00 zł
4012,0OriginOrigin WMN549,00 zł
4112,25Team ProTeam Pro WMN599,00 zł
4212,5Team ProTeam Pro WMN599,00 zł
4312,75Approach ShoesApproach Shoes WMN649,00 zł
4413,0Approach ShoesApproach Shoes WMN649,00 zł
44,513,25Approach ShoesApproach Shoes WMN649,00 zł

Rozmiary butów wspinaczkowych dostępne są w przedziale EU-26 do EU-44,5, co stanowi 18 różnych rozmiarów. Warto zapamiętać, że przy wyborze butów wspinaczkowych należy ocenić długość wkładki, szerokość przodostopia, objętość śródstopia, wysokość podbicia oraz kształt pięty. Dla doświadczonych wspinaczy zaleca się modele z wyraźnie wyprofilowaną, asymetryczną konstrukcją, która przekierowuje siłę na palec wskazujący, zapewniając lepszą kontrolę na małych stopniach.

Zaawansowani wspinacze powinni szukać butów z wyraźnie wyprofilowaną, asymetryczną konstrukcją, która przekierowuje siłę na palec wskazujący. Przy tym rozmiar EU-38 stanowi punkt wyjścia dla większości dorosłych, a różnice w konstrukcji podeszwy między modelami dla początkujących a zaawansowanych znacząco wpływają na ich dopasowanie i parametry techniczne.

Buty wspinaczkowe dostępne są w wersjach damskich, męskich i dziecięcych, z najniższą ceną dla butów męskich wynoszącą 389,99 zł. Istotnym czynnikiem przy wyborze jest także sztywność podeszwy - dla początkujących są one bardziej sztywne, co umożliwia pewniejsze utrzymanie równowagi, a dla zaawansowanych - bardziej elastyczne, pozwalające na precyzyjne ruchy palców.

W praktyce przy przymierzaniu butów wspinaczkowych zwróć uwagę na to, czy stopa nie przesuwa się w obuwiu podczas chodzenia, a także czy nie ma luzu w okolicy pięty. Buty dla początkujących charakteryzują się bardziej płaskim profilem, umiarkowanym napięciem i sztywniejszą podeszwę, co czyni je mniej obciążającymi i bardziej wygodnymi w początkowym etapie nauki.

Rozmiary EU-kontrola-asymetria w konstrukcji jest kluczowa dla efektywności wspinaczki. Buty wspinaczkowe dla początkujących-profil-podeszwa musi zapewniać odpowiednie podparcie śródstopia, a jednocześnie nie ograniczać ruchu przy minimalnym napięciu. To właśnie prawidłowy dobór wymiarów i konstrukcji decyduje o tym, czy buty będą nieodzownym elementem Twojej techniki wspinaczkowej.

Ceny i dostępność - analiza rynku butów wspinaczkowych

W 2026 roku rynek butów wspinaczkowych oferuje modele w przedziale cenowym od 169,00 zł do 949,99 zł. Najniższą promocyjną ceną jest 169,00 zł, natomiast najwyższą promocyjną wynosi 469,00 zł. Standardowe przedziały cenowe rozpoczynają się od 229,00 zł, a maksymalna standardowa cena to 549,00 zł. Przez ostatnie dwie dekady obserwuje się stabilny wzrost kosztów produkcji, co przejściowo odzwierciedlają ceny w tym segmencie. Analiza kosztów eksploatacji pokazuje, że inwestycja w buty o wyższej cenie może się zwrócić dzięki lepszej trwałości i komfortowi eksploatacji. Największą zniżką w aktualnym sezonie wyprzedaży posiada model Scarpa Vapor V WMN-EU-37, który został obniżony o 25% w porównaniu do ceny detalicznej. Takie promocje często powstają w wyniku sezonowych wyprzedaży, gdy producenci wypychają nowe serie towaru lub kończą cykl produkcyjny danej generacji. Podobne rabaty można znaleźć zarówno w butach wspinaczkowych damskich, jak i w butach wspinaczkowych męskich, zwłaszcza gdy dana para jest dostępna w ograniczonej liczbie egzemplarzy. Konsument, który monitoruje ceny przez kilka tygodni, może wyłapać konkretny model w promocji - na przykład Scarpa Vapor V, którego cena standardowa wynosi 499 zł, a promocyjna 449 zł, co daje oszczędność 50 zł.

ModelCena (zł)Rozmiary (EU)Asymetria
La Sportiva Solution499 / 54935-42asymetryczny design butów wspinaczkowych
Scarpa Vapor V449 / 49934-41asymetryczny design butów wspinaczkowych
Ocun Oxygen399 / 44935-42asymetryczny design butów wspinaczkowych
Black Diamond Momentum349 / 39934-43asymetryczny design butów wspinaczkowych
Five Ten Hiangle429 / 47935-42asymetryczny design butów wspinaczkowych
Evolv Defy379 / 42934-43asymetryczny design butów wspinaczkowych
Tenaya Oasi469 / 51935-41asymetryczny design butów wspinaczkowych
Petzl Arpad419 / 46934-42asymetryczny design butów wspinaczkowych

W segmencie butów wspinaczkowych damskich najniższa cena to 339,99 zł, a maksymalna 949,99 zł. Dla butów wspinaczkowych męskich zakres spada do 389,99 zł minimalnie, z maksymalną wartością również 949,99 zł. Buty wspinaczkowe dziecięce są najtańsze, zaczynając od 189,99 zł, co czyni je najbardziej dostępnymi pod względem finansowym. Warto przyjrzeć się temu, dlaczego buty damskie często są droższe - specjalne dopasowanie do krótszego obwodu łapki oraz asymetryczny design butów wspinaczkowych zwiększają koszt produkcji. Analiza cen uwzględnia podział na rozmiary EU-26 do EU-44,5, co oznacza 18 dostępnych rozmiarów, a liczba produktów na rynku wynosi 63 modele w analizowanym segmencie. Inwestycja w buty o wyższej cenie może się zwrócić dzięki lepszej trwałości i komfortowi eksploatacji - modele powyżej 400 zł zazwyczaj oferują lepszą izolację śruby i bardziej responsywną podeszwę. Przy zakupie butów wspinaczkowych dziecięcych zwróć uwagę na rozmiar EU-26 - najniższy dostępny - oraz elastyczność materiałów, które dopasowują się do rosnących stóp. Przy zakupie butów wspinaczkowych damskich zwróć uwagę na asymetryczny design butów wspinaczkowych, który zapewnia lepsze dopasowanie do charakterystycznych cech budowy łapy.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o buty wspinaczkowe

Przed podjęciem decyzji o zakupie butów wspinaczkowych warto odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytania, które poruszają nowi wspinacze oraz doświadczeni przygodnicy. Poniżej znajdziesz praktyczne odpowiedzi, które pomogą uniknąć błędów i wybrać obuwie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb.

Jak dobrać buty wspinaczkowe dla początkujących?

Buty dla początkujących powinny charakteryzować się bardziej płaskim profilem oraz umiarkowanym napięciem konstrukcji. Takie modele oferują łagodniejsze dopasowanie i wygodniejszą budowę, co ułatwia naukę podstawowych technik bez nadmiernego obciążania stóp. Fundamentalne jest, aby dobre dopasowanie nie oznaczało jedynie wygody w butach codziennych, lecz precyzyjne utrzymanie stopy na ściance. Dla osób rozpoczynających przygodę ze wspinaczką to istotny krok w kierunku rozwoju techniki.

Jakie są różnice między butami na ściankę a butami na skały?

Buty na ściankę wspinaczkową wyróżnia miękka konstrukcja i mniej agresywne profile, które pomagają w opanowaniu techniki cliniki oraz niskiego centrum ciężkości. Z kolei buty na skały charakteryzują się sztywnością, ostro zakończonym czubkiem oraz grubą, odporną na ścieranie gumą, zapewniającą doskonałą przyczepność na twardych powierzchniach. Takie buty są mniej męczące dla palców i śródstopia podczas treningów, choć mniej wytrzymałe na ekstremalne warunki skalne. Wybór zależy od miejsca, w którym najczęściej wspinacze sięgają po obuwie.

Czy warto mieć dwa różne modele - treningowe i na skały?

Rozważenie dwóch odrębnych modeli butów może przynieść wymierne korzyści w zależności od kontekstu użycia. Buty treningowe powinny być elastyczne, łatwe w zakładaniu i zdejmowaniu, co uczyni codzienne sesje na ściankę mniej stresującymi. Dla projektów w jurajskich dolinach lub na granitowych połaciach lepsze będą buty z precyzyjną konstrukcją, zapewniające stabilność i kontrolę. Przed podjęciem decyzji warto przymierzyć różne modele - idealne dopasowanie stanowi podstawę bezpieczeństwa i komfortu podczas wspinaczki.

Jak dbać o buty wspinaczkowe, by wydłużyć ich żywotność?

Profesjonalna pielęgnacja butów wspinaczkowych zaczyna się po każdym użyciu - należy przetrzeć je czystą szmatką i pozostawić do całkowitego wyschnięcia w przewiewnym miejscu. Przechowywanie mokrych butów w plecaku natychmiastowo niszczy ich specjalne cechy konstrukcyjne, a tym samym skraca żywotność. Co kilka miesięcy zaleca się nałożenie specjalnego żelu do regeneracji gumy lub użycie preparatu do czyszczenia skórzanych cholewek. Unikaj ekspozycji na bezpośrednie promieniowanie słoneczne, które przyspiesza degradację materiałów.

Czy asymetryczny design naprawdę poprawia technikę?

Asymetryczny design butów wspinaczkowych to rozwiązanie, które skierowane jest na rozwój precyzji techniki. Takie buty prowadzą siłę na palec wskazujący, co ułatwia pracę nad silnymi i stabilnymi pozycjami. Agresywne profile zakrzywione w kierunku najtrudniejszych dróg wymagają wcześniejszej adaptacji, dlatego nowicjusze powinni zaczynać od bardziej klasycznych modeli. Różnice pomiędzy kolejnościami dotyczą profilu podeszwy, stopnia asymetrii, sztywności, konstrukcji pięty oraz sposobu zapinania - wszystko to kształtuje ostateczną dynamikę i kontrolę wspinacza.

Jak wybrać między sznurówkami a rzepem?

Wybór pomiędzy sznurzkami a rzepem zależy od indywidualnych potrzeb i stylu wspinaczki. Sznurówki oferują maksymalną precyzję dopasowania, co jest nieodzowne przy technicznej wspinaczce oraz pracach na trudnych odcinkach. Rzepy natomiast zapewniają wygodę i szybkość zapięcia - rozwiązanie to jest szczególnie przydatne podczas treningów indoorowych. Buty wspinaczkowe są dostępne w różnych kolorach oraz rozmiarach od EU-26 do EU-44,5, co pozwala na wybór modelu odpowiedniego dla każdej stopy.

Redakcja Idealne Buty · wszystkie artykuły